2014. augusztus 24., vasárnap

Jodi Meadows - Incarnate (Newsoul #1)


Az Incarnate egy ifjúsági fantasy trilógia, a Newsoul első kötete. Egy csodálatos, remek ötleten alapuló teljesen új világot mutat be, ám a történet lefolyása nem túlzottan pörgős. A kötet nagy része inkább a fantázia univerzum bemutatására, és a lassan kibontakozó szerelmi szálra fekteti a hangsúlyt.

Az alap elképzelés egy olyan világról szól, ahol pontosan egy millió ember él, akik újra és újra reinkarnálódnak a haláluk után, ráadásul emlékeznek minden korábbi életükre. Gyakorlatilag csak a testüket cserélgetik folyton. Érdekes dolog, hogy időről-időre a nemüket is, tehát az egyes lelkek nincsenek nemhez kötve, bármilyen testbe újjászülethetnek. Ez így megy nagyjából 5000 éve, az egymillió lélek születése óta, és azóta már alaposan kitapasztaltak mindent, és komoly fejlődéseket értek el. Akárcsak az emberiség a Földön, csak éppen mindig ugyanazok a lelkek dolgoztak az előrehaladáson, és így az emlékeik könnyítették az útjukat. Mondjuk a különböző varázslények: kentaurok, trollok, szilfek, sárkányok és még sok faj, akik hasonlóan dominánsak voltak a megadott területen, komoly nehézségeket okoztak. Mindenesetre mire mi becsatlakozunk a történetbe, addigra a technikai fejlettség nagyon komoly szinten áll. Lélekscannerek segítik a meghatározását annak, hogy a születésekkor kit köszönthetnek újra a köreikben, és lézerfegyverekkel harcolnak az őket megtámadó lények ellen. Ezen a ponton egy leheletnyi sci-fi beütése is van a könyvnek.

Ez az évezredek óta fennálló rend azonban megborul, amikor az egyik lélek meghal, és hosszú évekig nem tér vissza, majd mikor már mindenki rá számít, akkor váratlanul egy teljesen új lélek születik, aki addig még sosem. Ő Ana, a történet főszereplője, akinek a szemszögéből figyelhetjük az eseményeket. Új lélekként fogalma sincs a korábbi több ezer év alatt lezajlott eseményekről, illetve mindent ugyanúgy meg kell tanulnia, mint nekünk. Beszélni, írni, olvasni. A többieknek ez persze már mind gyerekjáték. Helyzetét nehezíti, hogy az édesapja a születése után azonnal elhagyja, édesanyja pedig borzasztóan bánik vele. „Nosoul”-nak hívja, amit tükörfordításban talán „lelketlennek” lehetne nevezni, úgy véli, nincsenek érzései, nincs szüksége saját dolgokra, és tulajdonképpen semmire, elvégre úgysem fog újjászületni. Ezt azonban egyáltalán nem lehet biztosan tudni, ahogyan azt sem, hogy Ana honnan származik, és milyen céllal született meg. Éppen ezért a tizennyolcadik születésnapján felkerekedik, hogy elmenjen a fővárosba, Heartba, és válaszokat keressen a kérdésére. Búcsúajándékként édesanyjától kap egy rossz iránytűt, így hamar el is téved, és életveszélybe sodródik, melyből egy akkoriban éppen hasonló korú fiú, Sam menti ki. Kettejük közös útja innen indul, és természetesen még a kötet végével sem ér véget, hiszen a trilógia folytatódik a második résszel.

Különösen megtetszett a sorozat alapötlete, a világ, amit az írónő felépített, azonban a kivitelezés hagy némi kívánnivalót maga után. A kötet elején még érződik, hogy egy kis akcióval izgalmat szeretett volna csempészni a történetbe, azonban túl hosszúra nyúlnak a viszonylag eseménytelen, csupán beszélgetéseket tartalmazó szakaszok. Persze ez nem teljesen céltalan, itt fontos információkat tudhatunk meg a szereplőkről, a világról és a társadalomról, azonban az első 50 oldalon sokan lehetnek, akik leteszik ezt a könyvet. Különösen azok, akik az ifjúsági irodalmat pont az akció, a gyorsan pörgő események, az állandó feszültség miatt veszik a kezükbe. Engem nem zavarnak különösebben az ilyen lassú lefolyású történetek sem, és ahogy már mondtam, nagyon megtetszett az ötlet, ezért fel sem merült bennem a kérdés, hogy abbahagyjam, de tény, hogy számomra sem volt az a tipikusan letehetetlen könyv. Egészen az utolsó negyedéig! Akkor ugyanis bepörögnek az események, és az addig csak előkészített konfliktushelyzet hirtelen kirobban.

Az olvasó végül is sok választ megkap a regény folyamán felmerülő kérdésekre, de ugyanakkor több marad nyitottan is, ami jó dolog, hiszen csalogat a folytatás elolvasására. Természetesen egy teljesen új világ megalkotása, részletes kidolgozása egy nagyon bonyolult folyamat, és könnyű hibázni vagy logikai buktatókba keveredni. Bár nem szoktam árgus szemekkel figyelni, hogy mibe köthetnék bele, de ezúttal a politikai rendszer kidolgozását kicsit elkapkodottnak éreztem. Fontos dolog ugyan, hogy az érthetőség keretei között maradjon, azonban kicsit már túlságosan is leegyszerűsített. Talán ez a jelző viszonylag sok helyzetben igaz a könyvre, főleg az egyes események megoldásait illetően. Vannak benne csavarok és meglepetések, ugyanakkor koránt sem annyira szövevényes, mint például Cassandra Clare - Pokoli szerkezetek trilógiája. Nincs benne annyi váratlanság. Olvasói ízléstől függően súrolhatja az unalmas kiszámíthatóság határát. Ami engem illet, egy könnyed, szórakoztató olvasmánynak teljesen el tudtam fogadni, és folytatni fogom a trilógiát a második kötettel.

Paraméterek: 
Kiadó: Katherine Tegen Books
Kiadás éve: 2012
Oldalak száma: 374
Nyelv: angol

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése