2014. augusztus 29., péntek

Jodi Meadows - Asunder (Newsoul #2)



A fantasy trilógia második kötete, az Incarnate folytatása, sok lényegesen jobb első résszel indító sorozat gyengébben sikerült második részével ellentétben át tudta ugrani a minőségi lécet, hogy egy magasabb fokozatra lépjen. A még mindig gyakori lassabb, érzelmekre koncentráló jelenetek mellett ezúttal lényegesen több akciót, és szövevényesebb történetvezetést láthatunk, ami az egész cselekményt izgalmasabbá és feszültebbé változtatja.

Bár nekem az első kötet elolvasásával sem volt különösebb problémám, de míg ott sokszor emlékeztetnem kellett magamat arra, hogy újra „kézbe vegyem” (minthogy e-book formában olvastam) a könyvet, ezúttal nehezebben szakadtam el a soroktól, és sokkal jobban vártam, hogy visszatérhessek a történethez. Nagyon sok olyan trilógiát olvastam mostanában, amik egy sziporkázó, vagy legalábbis eléggé harsány kezdés után a folytatásban teljesen leültek, összekuszálódtak, és valahogy sehogy sem akartak a helyükön lenni, aztán várhattuk a harmadik kötettől a megváltást. Örültem neki, hogy ezúttal egy olyan folytatást láthattam, ami felülkerekedett az első köteten. Rosszmájúan lehetne azt mondani, hogy nem is tette az írónő olyan magasra a lécet, de azt továbbra is szeretném hangsúlyozni, hogy az ötletet nagyon egyedinek és érdekesnek találtam mindvégig.

Az első kötetet záró csata, és sok-sok haláleset után, az Asunder némileg nyugodtabban kezdődik. A kedélyek is elcsitulnak Ana körül, de ez nem tart sokáig. Amint elkezdenek érkezni az új lelkek, hogy helyettesítsék az elvesztett régieket, ismét felizzik a gyűlölködés lángja. A történetben hiába kaptunk választ már néhány részkérdésre korábban, az igazi rejtélyek még mindig megoldásra várnak, és ahogy sorban a helyükre kerülnek a kirakós darabjai, és közelebb jutunk a válaszokhoz, úgy növekszik a feszültség és az izgalom is. Ana végre megismerheti az édesapja kutatását, mely a szilfekből indult ki, és oda jutott, hogy képes volt megmérgezni a reinkarnáció felett uralkodó Janant. Foglalkozik a templomból lopott könyvekkel, és lassan kezdi meglátni a mintázatot az eredetileg összepacsmagolt semminek tűnő szimbólumok között. A dolgát nehezíti, hogy a többiek szinte egyáltalán nem képesek emlékezni a titkokkal kapcsolatos kulcsfontosságú információkra, mert Janan hatalmat gyakorol a memóriájuk felett. Mindezen apróságok egy irányba mutatnak, és lassan vezetnek a megoldás felé. Ana azonban nem csak a milliónyi felmerülő kérdésre próbál választ találni, hanem mindeközben szeretné megvédeni azokat, akiknek a lelke az övéhez hasonlóan újonnan érkezett, és kiharcolni a tanácsnál, hogy járjanak el az ügy érdekében. A dolgot tovább nehezíti a gyűlölködők tábora, amit egy árulás előszele súlyosbít. Mindezen történések mellett nehéz lenne unatkozni, így a második könyv lényegesen jobban elkapja az olvasót, mint az első.

Az akcióval zsúfoltabb cselekmény mellett fut az érzelmi szál is, amitől ez a könyv igazán romantikus – kissé talán túl romantikus – és lányos lesz. A korábban viszonylag kevéssé megjelenő féltékenység kiéleződik, és látványosabbá válik a dilemma, hogy mi is a megfelelő tempó, és mi a helyénvaló egy olyan kapcsolatban, ahol bár egykorúnak tűnnek a felek, a fiú mégis 5000 évnyi emlékkel és tapasztalattal rendelkezik, míg a lány ehhez képest nagyon-nagyon fiatal, és teljesen tapasztalatlan. Ehhez az egyébként sem egyszerű kérdéshez még hozzájönnek Ana felnevelkedésének a körülményei. Bár egyébként amondó vagyok, hogy aki olyan módon szocializálódik, mint ő, annak még ennél is sokkal több nyűgje kellene, hogy legyen az emberi kapcsolatokkal, de végeredményben ez nem egy pszichológiai tanmese, hanem egy ifjúsági sorozat.

A kapcsolati kérdéskör mellett, ha valaki nagyon szeretné, akkor a sorok közül kiolvashat egyfajta utalást a rasszizmusra azon keresztül, ahogy a magukat felsőbbrendűnek tartó, 5000 éve a földön járó emberek próbálják különböző indokokkal kitaszítani az új lelkeket. Részben azért, mert másik, részben pedig azért, mert emiatt tartanak tőlük.

Összegezve elmondható, hogy a Newsoul sorozat második kötete lényegesen összetettebb, szövevényesebb és gördülékenyebb lett, mint amilyen az első volt. Az izgalmak fokozódnak, és a könyv befejezése alapján úgy gondolom, egy még inkább akcióra és mozgalmasságra épülő harmadik kötetre számíthatnak az olvasók.

Paraméterek:
Kiadó: Katherine Tegen Books
Kiadás éve: 2013
Oldalak száma: 406
Nyelv: angol

2014. augusztus 24., vasárnap

Jodi Meadows - Incarnate (Newsoul #1)


Az Incarnate egy ifjúsági fantasy trilógia, a Newsoul első kötete. Egy csodálatos, remek ötleten alapuló teljesen új világot mutat be, ám a történet lefolyása nem túlzottan pörgős. A kötet nagy része inkább a fantázia univerzum bemutatására, és a lassan kibontakozó szerelmi szálra fekteti a hangsúlyt.

Az alap elképzelés egy olyan világról szól, ahol pontosan egy millió ember él, akik újra és újra reinkarnálódnak a haláluk után, ráadásul emlékeznek minden korábbi életükre. Gyakorlatilag csak a testüket cserélgetik folyton. Érdekes dolog, hogy időről-időre a nemüket is, tehát az egyes lelkek nincsenek nemhez kötve, bármilyen testbe újjászülethetnek. Ez így megy nagyjából 5000 éve, az egymillió lélek születése óta, és azóta már alaposan kitapasztaltak mindent, és komoly fejlődéseket értek el. Akárcsak az emberiség a Földön, csak éppen mindig ugyanazok a lelkek dolgoztak az előrehaladáson, és így az emlékeik könnyítették az útjukat. Mondjuk a különböző varázslények: kentaurok, trollok, szilfek, sárkányok és még sok faj, akik hasonlóan dominánsak voltak a megadott területen, komoly nehézségeket okoztak. Mindenesetre mire mi becsatlakozunk a történetbe, addigra a technikai fejlettség nagyon komoly szinten áll. Lélekscannerek segítik a meghatározását annak, hogy a születésekkor kit köszönthetnek újra a köreikben, és lézerfegyverekkel harcolnak az őket megtámadó lények ellen. Ezen a ponton egy leheletnyi sci-fi beütése is van a könyvnek.

Ez az évezredek óta fennálló rend azonban megborul, amikor az egyik lélek meghal, és hosszú évekig nem tér vissza, majd mikor már mindenki rá számít, akkor váratlanul egy teljesen új lélek születik, aki addig még sosem. Ő Ana, a történet főszereplője, akinek a szemszögéből figyelhetjük az eseményeket. Új lélekként fogalma sincs a korábbi több ezer év alatt lezajlott eseményekről, illetve mindent ugyanúgy meg kell tanulnia, mint nekünk. Beszélni, írni, olvasni. A többieknek ez persze már mind gyerekjáték. Helyzetét nehezíti, hogy az édesapja a születése után azonnal elhagyja, édesanyja pedig borzasztóan bánik vele. „Nosoul”-nak hívja, amit tükörfordításban talán „lelketlennek” lehetne nevezni, úgy véli, nincsenek érzései, nincs szüksége saját dolgokra, és tulajdonképpen semmire, elvégre úgysem fog újjászületni. Ezt azonban egyáltalán nem lehet biztosan tudni, ahogyan azt sem, hogy Ana honnan származik, és milyen céllal született meg. Éppen ezért a tizennyolcadik születésnapján felkerekedik, hogy elmenjen a fővárosba, Heartba, és válaszokat keressen a kérdésére. Búcsúajándékként édesanyjától kap egy rossz iránytűt, így hamar el is téved, és életveszélybe sodródik, melyből egy akkoriban éppen hasonló korú fiú, Sam menti ki. Kettejük közös útja innen indul, és természetesen még a kötet végével sem ér véget, hiszen a trilógia folytatódik a második résszel.

Különösen megtetszett a sorozat alapötlete, a világ, amit az írónő felépített, azonban a kivitelezés hagy némi kívánnivalót maga után. A kötet elején még érződik, hogy egy kis akcióval izgalmat szeretett volna csempészni a történetbe, azonban túl hosszúra nyúlnak a viszonylag eseménytelen, csupán beszélgetéseket tartalmazó szakaszok. Persze ez nem teljesen céltalan, itt fontos információkat tudhatunk meg a szereplőkről, a világról és a társadalomról, azonban az első 50 oldalon sokan lehetnek, akik leteszik ezt a könyvet. Különösen azok, akik az ifjúsági irodalmat pont az akció, a gyorsan pörgő események, az állandó feszültség miatt veszik a kezükbe. Engem nem zavarnak különösebben az ilyen lassú lefolyású történetek sem, és ahogy már mondtam, nagyon megtetszett az ötlet, ezért fel sem merült bennem a kérdés, hogy abbahagyjam, de tény, hogy számomra sem volt az a tipikusan letehetetlen könyv. Egészen az utolsó negyedéig! Akkor ugyanis bepörögnek az események, és az addig csak előkészített konfliktushelyzet hirtelen kirobban.

Az olvasó végül is sok választ megkap a regény folyamán felmerülő kérdésekre, de ugyanakkor több marad nyitottan is, ami jó dolog, hiszen csalogat a folytatás elolvasására. Természetesen egy teljesen új világ megalkotása, részletes kidolgozása egy nagyon bonyolult folyamat, és könnyű hibázni vagy logikai buktatókba keveredni. Bár nem szoktam árgus szemekkel figyelni, hogy mibe köthetnék bele, de ezúttal a politikai rendszer kidolgozását kicsit elkapkodottnak éreztem. Fontos dolog ugyan, hogy az érthetőség keretei között maradjon, azonban kicsit már túlságosan is leegyszerűsített. Talán ez a jelző viszonylag sok helyzetben igaz a könyvre, főleg az egyes események megoldásait illetően. Vannak benne csavarok és meglepetések, ugyanakkor koránt sem annyira szövevényes, mint például Cassandra Clare - Pokoli szerkezetek trilógiája. Nincs benne annyi váratlanság. Olvasói ízléstől függően súrolhatja az unalmas kiszámíthatóság határát. Ami engem illet, egy könnyed, szórakoztató olvasmánynak teljesen el tudtam fogadni, és folytatni fogom a trilógiát a második kötettel.

Paraméterek: 
Kiadó: Katherine Tegen Books
Kiadás éve: 2012
Oldalak száma: 374
Nyelv: angol

2014. augusztus 19., kedd

Grecsó Krisztián - Megyek utánad


Egy frissen, 2014-ben megjelent magyar regény, amire igazán megéri odafigyelni!

A Megyek utánad egy érdekes, egyszerre mindennapi, mégis különleges történet, ami paradoxonnak hangzik, de talán pont ez a szépsége a regénynek. Hiszen nem egyedi-e minden egyébként átlagosnak nevezett ember élettörténete a maga módján?

A főszereplő, Daru, egy tiszántúli, egészen kicsi faluból származó fiú, akinek sorsát az általános iskola második felétől, a tinédzser éveitől kezdhetjük nyomon követni. A tagolás egyedi olyan szempontból, hogy a meghatározó női karakterek, főleg szerelmek mentén zajlik, így a fejezetcímek is egy-egy női névvel vannak fémjelezve. Szintén érdekes alaphangot ad a könyvnek, hogy a nyelvezet mai, modern, de a történet eleje még a rendszerváltás előtt zajlik, ami 2014-es szemszögből nézve már szinte egy egészen másik világnak tűnik.

A különböző szakaszok hangulatai nagyon érzékletesek, különösen a kisiskolás és az egyetemi évekről szóló részletek. A gimnáziumi némileg elüt, de hát pont ebben áll a sorsfordulat egyediségének lényege. A bizonyos életkorokban felmerülő kérdések, kétségek és megoldásra váró problémák, melyeknek legalábbis egy részével minden ember találkozik előbb vagy utóbb, mesterien vannak beleszőve a cselekménybe. Különösen megragadó az egyetemista évekről szóló szakasz, melyben egyszerre megjelenik a szabadság érzése, hogy különösebb kötöttségek nélkül lehet mozogni a világban, de ugyanakkor fel-felbukik a szorongás is attól, hogy úgy tűnik, mintha a diploma után csupán a nagy semmi várna. Különösen egy bölcsészettudományi ágazatban tanuló szempontjából nézve.

Barátságok, szerelmek, csalódások, boldogság és fájdalom csodálatos egyvelege ez a regény, olyan jellegzetes érzésekkel és pillanatokkal megtűzdelve, amiket mindannyian átélünk, de itt a mögöttes okokat, motivációkat felboncolva, és kegyetlen pontossággal megírva láthatjuk viszont, ami a keserédes felismerésen túl valamilyen különös módon szórakoztató.

Akik kevésbé vágynak fantasy, sci-fi és hasonló jellegű elrugaszkodottabb írásokra, inkább csak valami egyszerűen életszerűt olvasnának, ami nem feltétlenül csupa izgalom és vidámság, hanem megvannak a maga lejtői és emelkedői, azoknak tökéletes olvasmány!



Paraméterek:
Kiadó: Magvető Kft.
Kiadás éve: 2014
Oldalak száma: 304